Dezynfekcja i sterylizacja!

Panowie, w dzisiejszym wpisie chciałam poruszyć istotna kwestie, mianowicie na czym polega proces  dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetologicznym. Mam wrażenie  jako osoba, która ma za sobą już kilkuletnie doświadczenie  w pracy kosmetologa , iż świadomość społeczeństwa odnośnie higieny i własnego stanu zdrowia niestety nie do końca jest jeszcze na tyle obszerna żeby dla każdego z odwiedzających klientów priorytetowe było jego własne zdrowie.

Zacznę od krótkiego wyjaśnienia czym różni się proces dezynfekcji od procesu sterylizacji. Dezynfekcja jest procesem odkażania, czyli podczas jej procesu zostają tylko zniszczone drobnoustroje chorobotwórcze, bakterie, grzyby, wirusy ale bez ich form przetrwalnikowych. Jak dobrze wiemy, proces dezynfekcji nie chroni nas w ŻADEN sposób przed możliwością zakażenia się HCV, czyli wirusowym zapaleniem wątroby, bądź HIV. Inaczej wygląda proces sterylizacji. Sterylizacja powoduje wyjaławianie narzędzi. Co to oznacza? Nic innego jak to , ze narzędzia poddane sterylizacji są jałowe, wolne od wszelkiego rodzaju mikroorganizmów. Są one niszczone we wszystkich formach zarówno wegetatywnych jak i przetrwalnikowych. Stad tak bardzo istotną rzeczą jest autoklaw, który powinien znaleźć się na wyposażeniu w  gabinetach  kosmetologicznych. Sterylizacja w autoklawie to jedna z bardziej niezbędnych metod zabijania drobnoustrojów. Sterylizacja nasyconą parą wodną pod ciśnieniem jest obecnie bardzo popularną i najbardziej bezpieczną metodą sterylizacji. Przy pomocy  pary wodnej  na sterylizowanym ładunku uwalniania jest energia, jaka bez wątpliwości i skutecznie likwiduje mikroorganizmy.

Cały proces dezynfekcji połączony z procesem sterylizacji powinien odbywać się w kilku etapach. Na początku narzędzia powinny ulec dezynfekcji.  Sposobów dezynfekcji jest kilka, ale chyba najbardziej z popularnych to zanurzenie  narzędzi w odpowiednio przygotowanym roztworze w myjce ultradźwiękowej, gdzie narzędzia ulegają procesowi mycia. Następnie należy je opłukać, osuszyć, w miarę możliwości rozkręcić narzędzia, jeśli jest taka możliwość. Kolejnym etapem jest zapakowanie narzędzi w specjalne pakiety, a następnie ułożenie ich na  tackach w autoklawie. Po skończonym procesie sterylizacji w autoklawie narzędzia utrzymują swoją sterylność maksymalnie do 3 miesięcy od daty wykonania procesu.

W męskim gabinecie kosmetologicznym kwestia dezynfekcji i sterylizacji narzędzi jest zawsze na najwyższym poziomie! Bez obaw możecie się poddać rożnym zabiegom , bo w tym miejscu jakość i bezpieczeństwo to podstawa!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Umów się

Zadzwoń