Cera sucha

CERA SUCHA, TO TEMAT NA DZIŚ !

Większość mężczyzn, nawet posiadając cerę tłustą, wrażliwą czy ze zmianami naczyniowymi mogą zauważyć towarzyszącą im nadmierną suchość skóry.

Z czego wynika cera sucha? Jakie są jej charakterystyczne cechy? A także w jaki sposób powinno się ją pielęgnować? Wszystko wyjaśniam!

Cera sucha może mieć swoje podłoże już na tle genetycznym, ale przy odpowiednio dobranej pielęgnacji można w skuteczny sposób zminimalizować objawy i cieszyć się gładką cerą. Zazwyczaj taki typ cery wynika z obniżonej zdolności do wiązania i utrzymania wody w warstwie naskórka. Jeżeli w wierzchniej warstwie naskórka nie zostanie zachowana bariera wodno- tłuszczowa, nie pełni on już swojej roli bariery, stąd pojawia się uczucie dyskomfortu pod wieloma względami.

Najczęściej problem może wynikać z dwóch powodów, czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do czynników zewnętrznych zaliczyć można głównie warunki środowiskowe, klimatyczne, czy nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry np. z niewielką zawartością alkoholu. Skóra sucha może również być spowodowana przez patologię skórne np. egzemę, łuszczyce, choroby tarczycy, cukrzycę, czy niedobór substancji odżywczych, a także terapie medyczne.

Przyczyną suchej skóry może być również niedostateczne nawodnienie organizmu, przez co może uwidocznić się np. zaciemnienie pod oczami i zmęczenie.

Skórę suchą określają głównie cechy subiektywne.

Panowie, jeśli odczuwacie suchość skóry, dyskomfort, napięcie, szorstkość, to oznacza że najprawdopodobniej posiadacie ten rodzaj cery, ale niekoniecznie tak musi być. Objawom może również towarzyszyć świąd, lekkie pieczenie, łuszczenie, chropowatość. Dodatkowo na powierzchni skóry nie zauważymy błyszczenia się ,skóra raczej jest matowa,  mogą natomiast być widoczne niewielkie pęknięcia, utrata elastyczności, zmiany egzematyczne szczególnie w okolicy policzek czy prześwitujące przez nią naczynia krwionośne.

Niestety skóra sucha szybciej się starzeję i pojawiają się na niej zmarszczki szczególnie w okolicy oczu, tzw. kurze łapki. Wraz z wiekiem skóra traci również elastyczność, przez co staję się bardziej przesuszona, organizm traci wodę, a gruczoły łojowe pracują z coraz mniejszą aktywnością, przez co w naturalny sposób nie zostaje ona nawilżona.

Pielęgnacja skóry suchej nie jest skomplikowana. Wymaga użycia bardzo łagodnych kosmetyków. Jeśli lubicie zażywać długich gorących kąpieli, to należy je ograniczyć do minimum, ponieważ będzie to skutkowało dodatkowym przesuszeniem. Należy unikać narażania skóry na gwałtowne zmiany temperatur, czy przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Istotne znaczenie ma również sposób odżywiania. Warto postawić na owoce, warzywa, orzechy które dostarczą prawidłowych wartości odżywczych. Powinniście  raczej unikać spożywania sporej ilości ostrych przypraw, kawy, alkoholu. Palenie papierów również może nasilać efekt suchości skóry.

Do pielęgnacji na co dzień stosujcie produkty o silnym działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Oczyść skórę rano i wieczorem produktem myjącym np. mleczkiem, emulsją, czy pianką  przeznaczonym do cery suchej. Kolejnym etapem jest tonizacja. I tutaj również należy zwrócić uwagę na to aby produkt był przeznaczony do skóry suchej i zawierał składniki łagodzące, ale jednocześnie nawilżające np. wyciąg z nagietka, pantenol, aloes, kiełki pszenicy, czy wyciąg z rumianku. Nie powinno używać się produktu, który w swoim składzie zawiera alkohol.

Krem do codziennej pielęgnacji powinien być nawilżający typowo do cery suchej, który w świetny sposób nawodni skórę. Powinien mieć filtr UV, minimum SPF 20, który dodatkowo zabezpieczy skórę przed działaniem słońca. Nawilżanie sprawi, że zregenerowana zostanie warstwa rogowa skóry odpowiedzialna za utrzymanie właściwego poziomu jej wilgotności.

Jeśli chodzi o krem na noc, powinien być to produkt silnie natłuszczający, odżywczy i regenerujący skórę. Najlepiej sprawdzą się produkty półtłuste, tłuste które będą zawierały w swoim składzie np. ceramidy, oleje roślinne, mocznik, czy emolienty.

Dodatkową formą pielęgnacji może być użycie peelingu enzymatycznego, który złuszczy zrogowaciałą warstwę naskórka,  przez co pozostałe produkty, które zostaną przez Was Panowie zaaplikowane będą lepiej absorbowane przez skórę.

Oczywiście zapraszam do odwiedzin w gabinecie, gdzie zaproponuję odpowiednie zabiegi , które w doskonały sposób poprawią kondycję Waszej skóry :)!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Umów się

Zadzwoń