Cera tłusta !

W dzisiejszym wpisie poruszę temat cery tłustej. Jest to jeden z najczęściej spotykanych rodzajów cery wśród mężczyzn. Cera tłusta może być cerą ze zmianami trądzikowymi, czyli występują na niej wykwity skórne, ale również może być jednocześnie skórą z objawami nadmiernej suchości czy ze zmianami naczyniowymi.

Skóra tłusta produkuję nadmierną ilość sebum i łoju szczególnie można to zaobserwować na nosie, czole czy na policzkach. Charakterystyczne cechy dla tego rodzaju cery to gruba skóra, często z bardzo uwidocznionymi zaskórnikami, rozszerzonymi porami o  ziemisto-szarym  kolorycie, w dotyku można poczuć lepkość czego wynikiem jest pokrycie ją sebum. Oczywiście można byłoby uznać, ze cera tłusta ma same wady, ale nie tylko. Pozytywną stroną posiadania taki rodzaj cery jest duża odporność na działanie warunków atmosferycznych tj. wiatr, mróz, czy zimno. Ten typ cery jest na co dzień kłopotliwy w pielęgnacji, ponieważ posiada ona większą skłonność do problemów skórnych jak trądzik, wyprysk bakteryjny, czy infekcje.

Przyczyn posiadania cery tłustej może być kilka. Należą do nich m.in. zaburzenia w pracy układy trawiennego,  zaburzenia genów, problemy hormonalne, stres, napięcia nerwowe, można zaliczyć do tego również niektóre leki np. obniżające poziom cholesterolu, nieodpowiednia dieta uboga w produkty zawierające głownie witaminy B2, E,A jak również nieodpowiednia pielęgnacja.

Ale spokojnie Panowie! Posiadając tłustą skórę, również możecie zagwarantować jej dobry wygląd! Bardzo ważna jest systematyczna pielęgnacja oraz odpowiednio dobrane do tego kosmetyki, dzięki którym będzie ona miała świeży wygląd, zmniejszy się łojotok czy rozszerzone pory. Żeby osiągnąć ten efekt należy zacząć od prawidłowego mycia. Powinno odbywać się to rano i wieczorem przy pomocy żelu, lotionu, czy pianki. Mogłoby się wydawać, że poranne oczyszczanie jest zbędne, ale również należy taką skórę oczyścić, by usunąć nadmiar sebum.

Produkty stosowane do pielęgnacji cery tłustej mogą zawierać niewielką ilość np. kwasu migdałowego, salicylowego, czy mlekowego. Dodatkowy wyciąć z drzewa herbacianego, czy algi zadziała na skórę antybakteryjnie i odżywczo.

Po każdym myciu należy ją stonizować. Najlepiej zaopatrzyć się w tonik bezalkoholowy! Dlaczego bezalkoholowy? Używanie toników na bazie alkoholu może działać silnie drażniąco, i chociaż na początku przynosi to zauważalne efekty i kondycja skóry ulega poprawie, to jednak przy dłuższym stosowaniu może doprowadzić do nasilenia łojotoku i zmian trądzikowych. Cera tłusta wymaga stosowania lekkich kosmetyków beztłuszczowych, gdzie będą one najczęściej oznaczone symbolem „oil-free” co oznacza, że nie zawierają silnych emolientów np. oleju ze słodkich migdałów, czy pestek winogron. Krem na dzień powinien być lekki, żeby dodatkowo nie obciążyć skóry. Proponuję zaopatrzyć się w krem nawilżająco-matujący, z zawartością filtra UV, na noc z kolei krem regulujący wydzielanie sebum.

Najczęściej popełniane błędy podczas pielęgnacji cery tłustej to użycie mydła do jej codziennego mycia może niekoniecznie on zaszkodzić, ale zdecydowanie lepiej jest postawić na produkty przeznaczone dla cery tłustej, które dodatkowo będą ja pielęgnować. ISTOTNA RZECZ! Nie powinno się opalać! Prawdą jest, że tłusta skóra wystawiona na słońce wygląda początkowo dobrze, jednak to chwilowe. Promienie UV stymulują pracę gruczołów łojowych, przez co szybko można zauważyć pogorszenie się stanu skóry, dodatkowo mogą uszkodzić komórki i rozszerzają się naczynia krwionośne, co również ma negatywny wpływ na wygląd.

Podsumowując, cera tłusta nie jest najłatwiejszą w pielęgnacji, ale jeśli zastosujecie się do tych kilku wskazówek z pewnością zauważycie różnicę w jej kondycji i wyglądzie. Najważniejsze to systematyczność!  

Przy okazji oczywiście zapraszam do skorzystania z usług w moim gabinecie, gdzie przy współpracy z Wami Panowie zaproponuje odpowiedni zabieg dla waszej skóry i przy prawidłowej pielęgnacji domowej połączonej z pielęgnacją gabinetową naprawdę uzyskacie efekt WOW!

NIE POŻAŁUJECIE! Do zobaczenia 😊

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Umów się

Zadzwoń